Hírek

Early-life sicknesses as drivers of animal movement later in life

Szeminárium: 2024. 09. 23.

Háromszáz szakember részvételével, a Debreceni Egyetemen rendezik a napokban a 36. Eurosensors Nemzetközi Konferenciát. A nagyszabású tudományos tanácskozás nulladik napján egy nemzetközi iskola keretén belül a PhD-hallgatók ismerkedhettek meg a legújabb eredményekkel. Hétfőn a hivatalos megnyitóval pedig kezdetét vette a háromnapos konferencia, melyre mintegy negyven országból érkeztek.

Idén is nagy sikert aratott a Debreceni Egyetem TTK Nyári Tábora. A 11. alkalommal életre hívott, középiskolásoknak meghirdetett táborban ezúttal 105 szerencsés diák vehetett részt, akik innovatív kutatási projektekbe kapcsolódhattak be, emellett pedig a kar intézeteivel és képzéseivel ismerkedhettek.

A Debreceni Egyetem ad otthont a Magyar Meteorológiai Társaság (MMT) Aktuális kihívások a meteorológiában – fókuszban a megújulóenergia-szektor meteorológiai támogatása címmel meghirdetett, XXXIX. Vándorgyűlésének. A konferencián egyebek mellett az energiaszektor igényei, valamint a megújuló energiatermelés számára fontos sugárzás- és szél-előrejelzéssel kapcsolatos meteorológiai fejlesztések is szóba kerülnek.

Megjelent a Varázslatos Magyarország magazin legújabb száma

A kiadvány országunk természeti értékeit mutatja be elismert természetvédelmi szakértők és kiemelkedő természetfotósok munkáin keresztül.

Megújította együttműködését a Debreceni Egyetem Botanikus Kertje és a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága. A megállapodás nyomán a Nagyerdő szélén található kert ezentúl nemcsak a természetből eltűnőben lévő, vagy kipusztult védett növények megőrzésében, szaporításában és visszatelepítésükben segíti a nemzeti parkot, hanem tervezik és elvégzik a visszatelepített növények utógondozását, nyomon követését is.

A sugarasúszójú halakat vizsgálva, több mint 7600 faj elemzését követően arra jutottak a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karán működő HUN-REN-DE Reproduktív Stratégiák Evolúciója Kutatócsoport tagjai, hogy a gondozás evolúciósan instabil tulajdonság a halaknál, viszont a belső megtermékenyítés különféle módjai képesek stabilizálni. Az erről szóló publikáció a neves Evolution folyóiratban jelent meg.

A klímaváltozás és az édesvizek szervesanyag-tartalmának növekedése miatt olyan cianobaktériumok is elszaporodtak, amelyek a vízi életközösségekre, de akár az emberi egészségre nézve is káros hatású toxinokat termelnek. A Debreceni Egyetem TTK BÖI Növénytani Tanszék Növényi Sejt- és Fejlődésbiológiai Kutatócsoportja ezeknek a toxinoknak a sejtszintű hatásait vizsgálta modell- és vízinövényekben, laboratóriumi körülmények között.

Poszterdíjjal jutalmazták a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar másodéves kémia PhD-hallgatója, Sándor Balázs munkáját Európa legnagyobb kémiai kongresszusán, a EuChemS Chemistry Congress-en.

Bár túl vagyunk a hőség tetőzésén, a folytatásban is 30 fokot meghaladó hőmérséklet várható, és a trendek azt mutatják, a klímaváltozás hatására a hőhullámokra hosszútávon is számíthatunk. A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar szakemberei hőkamerával végzett mérései is bizonyították a napokban, hogy a különböző borítású felszínek között óriási különbség lehet a hőmérsékletet illetően.