2018-2.1.11-TÉT-SI-2018-00012 magyar-szlovén bilaterális projekt (2019-2022)

A projekt címe: A klímaváltozás hatásai a kocsánytalan tölgy növekedésére és jövőbeni helyzetére az erdőtakaróban

Összefoglalás: A klímaváltozás hatásaival összefüggésben egyre gyakrabban jelentkeznek szélsőséges időjárási jelenségek, hőhullámok és aszályok, amelyek súlyosan veszélyeztetik az erdőállományainkat. A magyar-szlovén TéT projekt keretében elegyes tölgyállományok fafajainak a klímaérzékenységét vizsgáljuk dendroklimatológiai és ökofiziológiai módszerek alkalmazásával, különös tekintettel a klímaváltozás által leginkább érintett kocsánytalan tölgyre. Fák törzséből vett növedékcsapok ún. „multi-proxi” elemzését végezzük, és különböző évgyűrűszignálok felhasználásával (évgyűrűszéleség, korai és késői pászta szélesség, 13C és 18O stabil izotóp diszkrimináció) vizsgáljuk a növekedés és a vízhasznosítási efficiencia hosszú-távú trendjeit és a klimatikus és ökológiai faktorokkal való összefüggéseiket.

A bilaterális projekt eredményei nem csak a két ország számára bírnak kiemelkedő jelentőséggel, hanem a többi európai ország számára is, mivel hozzájárulnak az elegyes tölgyesekben tapasztalt fapusztulás és a klimatikus stressz közötti összefüggések jobb megértéséhez és a tölgyfajok egészségi állapotában a klímaváltozással jövőben várható változások megbízhatóbb előre jelzéséhez.

Részvevő partner intézmények:

Debreceni Egyetem TTK Növénytani Tanszék (szakmai vezető: Mészáros Ilona)

Gozdarski inštitut Slovenije (Slovenian Forestry Institute), Ljubljana (szakmai vezető: Tomislav Levanič)