Növényrendszertani, florisztikai és ökológiai kutatócsoport

A kutatócsoport munkatársai

• Matus Gábor egyetemi docens
  • Molnár V. Attila egyetemi docens
  • Sramkó Gábor tudományos munkatárs
  • Nótári Krisztina tudományos segédmunkatárs
  • Hürkan Kaan PhD-hallgató
  • Ljubka Tibor PhD-hallgató
  • Löki Viktor PhD-hallgató
  • Takács Attila PhD-hallgató

Főbb kutatási irányok

• A csoport kiemelt jelentőségű növényfajok és csoportok rendszertanával, molekuláris filogenetikájával, filogeográfiájával, valamint florisztikai feltárásával, aut- és, terjedési ökológiájával foglalkozik. A rendszertani kutatások közül elsősorban a kosborfélék (Orchidaceae), látonyafélék (Elatinaceae), valamint természetvédelmi szempontból jelentős növényfajok morfometriai és molekuláris genetikai vizsgálata (hibridizáció, fejlődéstörténet) van csoportunk fókuszában, mindenekelőtt evolúciós történetük megértése céljából. Közösségi ökológiai kutatásaink közt prioritást élvez egyes kiemelt jelentőségű fátlan közösségek (szikla- és legelőgyepek, kaszálók, láprétek) szerveződését és dinamikáját befolyásoló tényezőknek (időjárási fluktuáció, magkészlet képzés, természetvédelmi kezelés), valamint a kriptogámok szerepének vizsgálata.
  • A csoport fő kutatási területe a Pannon Ökorégió, ugyanakkor több témában európai-kisázsiai léptékben is gyűjtünk adatokat és mintákat. Fontos feladatunk Magyarország második legnagyobb növénygyűjteményének, a Soó Rezső Herbáriumnak (DE) gondozása, fejlesztése. A kutatócsoport végzi a Kitaibelia botanikai-természetvédelmi folyóirat szerkesztését és kiadását.

Kutatási pályázatok

• Magyarország veszélyeztetett hajtásos növényeinek ritkasága, életmenet-jellemzői és klímaválasza (OTKA K108992, témavezető: Molnár V. Attila)
  • Európai orchideák és látonyafélék kutatása (Nemzeti Kiválóság Program, Molnár V. Attila)
  • Az Epipactis nemzetség RAD-seq filogeográfiája - egy modell-nemzetség fajképződésének megértése (OTKA PD 109686, témavezető: Sramkó Gábor)