Elhunyt Dr. Szurmai Zoltán János, a Debreceni Egyetem TTK Biológiai és Ökológiai Intézetének nyugalmazott tudományos főmunkatársa

2021, június 2 - 14:45

Életének 67. évében elhunyt Dr. Szurmai Zoltán János, a Debreceni Egyetem TTK Biológiai és Ökológiai Intézetének nyugalmazott tudományos főmunkatársa

Dr. Szurmai Zoltán János 1953-ban született Miskolcon. Középiskolai tanulmányait Kazincbarcikán az Irinyi János Vegyipari Technikumban végezte. 1977-ben a Kossuth Lajos Tudományegyetem Természettudományi Karán szerzett okleveles vegyész diplomát.

1975-ben kapcsolódott be a KLTE TTK Biokémiai Tanszékének munkájába. Kezdetben a monoszacharidok parciális blokkolásával foglalkozott, majd tapasztalatait a biológiailag aktív oligoszacharidok szintézisének területén hasznosította. 1981-ben doktorált ”Acetál védőcsoportok alkalmazása növényi és bakteriális oligoszacharidok szintézisében” című disszertációjával. 1991-ben védte meg a kandidátusi értekezését ”Természetes oligoszacharidok és neoglikoproteinek előállítása” címmel.

1983-tól egy évig az Egyesült Államokban dolgozott a National Institutes of Health GRC intézetében, Baltimore-ban. Két alkalommal végzett kutatómunkát az MTA-DFG egyezmény keretében Bochum-ban a Ruhr-Universität Struktúrkémiai Tanszékén 1988 és 1989-ben. 1991-1992-ben egy évig a francia kormány ösztöndíjasaként az Université de Paris-Sud C.N.R.S. Endotoxin-csoportjában végzett kutatásokat. 1993-ban három hónapig Darmstadt-ban TechnischeHochschule Szerves Kémiai Intézetében dolgozott. Számos könyv, szakmai tanulmány szerzője.

Egyetemünkön közel négy évtizeden át, egészen nyugdíjba vonulásáig oktatott. 2009-ig a TTK Biológiai és Ökológiai Intézet Biokémiai Tanszékén, 2009-2017 között az Alkalmazott Ökológiai, majd az Ökológiai Tanszékén dolgozott. Oktatói munkája során előadásokat tartott, gyakorlatokat vezetett, diplomamunkák, TDK dolgozatok, doktori értekezések témavezetője volt. 2017-ben vonult nyugdíjba.

Családja, leányai, unokái, barátai, egyetemi munkatársai gyászolják. Temetéséről később intézkednek.